Mesterséges intelligencia segít
Mesterséges intelligencia segíti a stroke-betegek kezelését Nagykanizsán is.
A stroke-betegek gyorsabb és hatékonyabb kezelését szolgálja egy mesterséges intelligenciát is alkalmazó számítástechnikai rendszer, amelyet már több dunántúli kórház használhat – közölte a Pécsi Tudományegyetem az MTI-vel.
A közleményben ismertették: Magyarországon évente csaknem negyvenezren kapnak stroke-ot és tizenháromezer ember veszti életét a vérrög okozta érelzáródás miatt kialakuló agyi érkatasztrófa következményeként. A stroke gyógyításában a terápia mielőbbi megkezdése kulcsfontosságú – emelték ki -, a legjobb kezelési módszert pedig a modern képalkotó diagnosztikára, a CT- és MR-vizsgálatok eredményeire támaszkodva alakítják ki.
A felvételek gyors kiértékelését számítógépes program támogatja, amely a mesterséges intelligencia segítségével azonosítja a sérült agyterületet, megtalálja az érelzáródás helyét és ki tudja mutatni az ennek következtében kialakuló véráramlási zavart.
Közölték: a PTE Orvosi Képalkotó Klinika és a Pécsi Diagnosztikai Központ (PDK) szakembereinek együttműködésében olyan megoldás született, amely a diagnosztika helyszínétől távol lévő kórházaknak is lehetővé teszi a számítógépes kiértékelő rendszer alkalmazását.
Dóczi Tamás akadémikust, a PDK ügyvezető igazgatóját idézve közölték: a rendszer interneten keresztül továbbítja a régió egészségügyi intézményeiben készült CT-képanyagot, aannak kiértékelését pedig a PDK központi számítógépe a nap bármely szakában képes elvégezni. Az eredményt – akár egy okostelefonnal is – néhány percen belül megtekintheti a beutaló orvos.
Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke a közlemény szerint arra hívta fel a figyelmet, hogy a telemedicina segíti a terápia meghatározását, és alkalmazásával a vérrög gyors, mechanikus eltávolítása is lehetővé válik.
Az úgynevezett “stroke-hálózatban” egyelőre a szombathelyi, a zalaegerszegi, a nagykanizsai, a szekszárdi és a bajai kórház vesz részt, de a rendszer akár a teljes dunántúli régióra kiterjeszthető – tudatta a klinikai központ elnöke.
Forrás: MTI
Cikkek és érdekességek
Egyre több a stroke-kal diagnosztizált koronavírusos eset
Világszerte egyre több fertőzött fiatalt és középkorú pácienst diagnosztizálnak...
Magyar kutatónők a világ élvonalában
Hatékonyabb lehet a stroke kezelése, új megoldás jöhet a vesebetegségek...
Kiderült, mi védi meg a gyerekeket a súlyos koronavírustól
A felnőttekkel ellentétben ők tünetmentesen vagy gyenge tünetekkel esnek át a...
Tovább él, aki kutyát tart
Hosszabb életre számíthatnak azok az emberek, akik tartanak kutyát, különösen ha...
Kiemelt témák
Csökkentse a stroke kockázatát
- Tegyen meg mindent a pitvarfibrilláció
kialakulásának elkerülése érdekében! - Tartsa be kezelőorvosa utasításait,
szedje be az általa felírt gyógyszereket! - Rendszeresen
keresse fel kezelőorvosát a stroke
kockázatának csökkentése érdekében! - Tájékozódjon,
tekintse meg információs anyagainkat!
Letöltések
Galériák



Vészhelyzetben!
4,5 órás időablak

Ha a szélütés tüneiteit észleled, azonnal hívd fel a mentőket!
104