Koleszterin
Változókorban nő a kockázat. Sok nő gondolja, hogy a szívinfarktus, a stroke elsősorban a férfiak betegsége. Ez a statisztikai adatok szerint 50 éves korig igaz is, viszont a menopauza idején a szervezetben bekövetkező hormonváltozások miatt a nők veszélyeztetettsége utoléri a férfiakét.
A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát elsősorban helyes életmóddal, egészséges táplálkozással lehet csökkenteni.
A menopauza, vagy köznapi néven klimax hatása a női szervezetre igen változatos. A hormonháztartás változása következtében a menstruációs ciklus felborul, hőhullámok, éjszakai verejtékezés, szapora szívdobogásérzés jelentkezik.
A hosszabb ideje fennálló hormonhiány következtében a menses megszűnik, hüvelyszárazság alakul ki, melyet gyakoribb hüvely és húgyúti fertőzések is követhetnek. Csökkenhet a libidó, hangulatváltozások léphetnek fel, gyakoribbá válik a szorongás, a feszültség a mindennapi életben, alvászavarok alakulhatnak ki.
Változik a kötőszövet minősége, így a bőr, és ízületek rugalmassága csökken. A fokozott csontritkulás miatt gyakoribbak a törések is.
A nőknél is emelkedik a szívbetegségek kockázata
Mindezen változás mellett a változókort gyakran kíséri testsúlynövekedés. A vérben a HDL (vagyis a "jó") koleszterin szintje csökken, míg az LDL (a "rossz") nő, emelkedett vérnyomás-, vércukor- és vérzsírértékeket jeleznek a vizsgálatok. Az erek állapotának romlása érelmeszesedéshez vezethet, ami pedig a szívinfarktus és a stroke egyik fő rizikótényezője.
A fiatalabb nők szervezetében az ösztrogén az, ami segíti az LDL- és HDL- koleszterin közötti egészséges egyensúlyt megtartani. 50 éves kor után viszont a menopauzán átesett nők - amikor a petefészkek nem termelnek már annyi ösztrogént - elvesztik ezt az előnyt, és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata eléri a férfiak kockázati szintjét.
Azoknál a nőknél, akiknél a menopauza 45 éves kor előtt jelentkezik, még fokozottabb ez a veszély.
Amennyiben ezeket az ismert rizikófaktorokat nem kezelik megfelelően, menopauza alatt a nők nagyobb eséllyel betegszenek meg szív- és érrendszeri megbetegedésekben, nagyobb lesz a kockázat a koronaér-betegségre, szívinfarktusra, szívelégtelenségre, és a hirtelen szívhalálra is.
A hormonpótlásról – Egyéni mérlegelés szükséges
A változókorban alkalmazott hormonpótló kezelések egyértelműen pozitív hatással vannak a menopauza legkellemetlenebb és sokszor elhanyagolt tüneteire, mint a hangulatingadozások, hőhullámok, fokozott izzadás, hüvelyszárazság, vizelési panaszok és a csontritkulás.
Az ösztrogénnek jó hatása van - a fentiek mellett - a vérzsírprofilra is – fejtette ki a WEBBeteg kérdésére Dr. Óvári László, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségügyi Centruma Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának szakorvosa.
Az ösztrogénpótás hatására általánosságban elmondható, hogy kedvezően alakul a "jó" és a "rossz" koleszterin szintje.
Vigyázni kell azonban, hiszen a már meglévő érelmeszesedést (aminek a létrejöttében a koleszterinnek nagy szerepe van) a kezelés akár ronthatja is!
Megváltoztatja ugyanis a vérlemezkék működését, aminek a hatására azok könnyebben kitapadnak az érfalra, és rosszabbodhat a már meglévő meszes plakkok állapota – részletezte a szülész-nőgyógyász szakorvos.
Ennek a figyelmen kívül hagyása ahhoz vezetett, hogy a korábbi évtizedekben gyakran alkalmazott hormonkezelés hatására megnőtt a szívkoszorúér megbetegedéseinek száma.
1998-ban egy átfogó kutatás megállapította, hogy a kombinált (ösztrogén és progeszteron) hormonterápia valóban növeli a szívkoszorúér-megbetegedések, a szívinfarktus kockázatát, illetve gyakrabban fordul elő a vénás tromboembólia, amikor vérrögök képződnek, majd leszakadnak, és más szervekben (pl. a tüdőben, agyban) károsítják a vérellátást is.
Az ösztrogén elsősorban primer (elsődleges) prevencióra alkalmas, tehát a még jó érrendszerű nők esetében a perimenopauzában elkezdett alkalmazás esetén várható jó eredmény.
A magas koleszterinszint ezért a nők nagy részénél a hormonpótlással történő kezelés helyett gyógyszeres terápiát igényel, illetve Dr. Óvári László szerint mindenki számára alapvető fontosságú az életmódváltoztatás és megfelelő táplálkozási szokások kialakítása, még a változókor előtt!
Forrás: webbeteg.hu
Cikkek és érdekességek
A stroke és tünetei
A stroke vészhelyzetet jelent: azonnali kezelése az élet és a halál, de legalábbis...
A kutatók által létrehozott céghez került át a magyar stroke hatóanyag licensze
Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói által alapított Motorpharmához...
Az uniós bíróság a recept nélküli gyógyszerekről
Más ország recept nélküli szerét csak speciális esetben forgalmazhatják nálunk.
Kiemelt témák
Csökkentse a stroke kockázatát
- Tegyen meg mindent a pitvarfibrilláció
kialakulásának elkerülése érdekében! - Tartsa be kezelőorvosa utasításait,
szedje be az általa felírt gyógyszereket! - Rendszeresen
keresse fel kezelőorvosát a stroke
kockázatának csökkentése érdekében! - Tájékozódjon,
tekintse meg információs anyagainkat!
Letöltések
Galériák



Vészhelyzetben!
4,5 órás időablak

Ha a szélütés tüneiteit észleled, azonnal hívd fel a mentőket!
104